Meksika da aşı çalışmaları

Meksika Dışişleri Bakanı Marcelo Ebrard, Ulusal Saray’da düzenlemiş olduğu basın toplantısında, ilaç şirketi Pfizer’ın geliştirmiş olduğu Kovid-19 aşısının Federal Sağlık Risklerine Karşı Koruma Komisyonu (COFEPRIS) tarafından onaylandığı taktirde aralıkta aşılama sürecine başlamayı amaçladıklarını açıkladı.Meksika da aşı çalışmalarına hız verildi..

Meksika da  Yeni Aşı çalışmaları ne durumda ?

Pfizer’in geliştirmiş olduğu aşının % 95 oranında iyi neticeler verdiğine işaret eden Ebrard, aşılama yetkisinin 10 Aralık’ta sonuçlanmasını beklediklerini belirtti. Onaylandıktan 4 gün sonra aşılama programlarını başlatacaklarını söyledi.

Meksika’ya yeni aşı çalışmaları kapsamında, geçen hafta Kovid-19 ile mücadele kapsamında aşı denemeleri için Çin ve Kanadalı ilaç firmalarından 7 000 “Cansino Biologics” adı verilen test aşısı getirilmişti.

Ülkeye ilk aşı sevkiyatı 30 Ekim’de gelmişti. Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador’un talimatıyla Oaxaca ve Guerrero eyaletlerinde sağlık merkezlerine teslim edilmişti.

Meksika 101 bin 926 ile dünyada Kovid-19 kaynaklı en fazla ölümün gerçekleştiği 4’üncü ülke oldu. Vaka sayısında ise 1 000 000 49 bin 358 ile 11’inci sırada yer almakta.