Tuvaletten bile pis 10 eşya

Hijyen, temizlik ve buna bağlı sağlık konularında çalışmalar hayata geçirmek üzere kurulmuş olan, hiçbir yere ve makama bağlı olmayan Hijyen Konseyi, gıda mühendisleri, veteriner hekimler, hukukçular, akademisyenler, sağlıkçılar ile gıda ve tüketici dernekleri üyelerinden oluşuyor.

İşte 10 kirli eşya

Tüketicileri ve kamuoyunu uyarmayı, bazı noktalara dikkati çekmeyi hedefleyen konsey, 2014 senesinde uygulamaya soktuğu “hijyen avcıları”nın tespitleriyle toplumun sıklıkla kullanmış olduğu, sağlık açısından tehlike arz eden 10 eşyayı açıkladı.

“Tuvaletten bile daha pis” olarak nitelendirilen, “kirli top 10” biçiminde açıklanan ürünler şöyle:

“Türkiye’nin hemen her yerinde bu ürünler kullanılmaktadır ve hastalık yapıcı mikroorganizma taşıyabiliyor. Bu eşyalarla ilgili yaptırılan araştırmalar da gözönünde bulundurulduğunda vatandaşların dikkatli olmaları gerekmektedir. Bunlar, teneke kutu içeceklerin dış yüzeyi, hastane ve kamu binaları tırabzanları, el kurutma makinaları, fast food ve çiğ köftecilerde verilen uzun süre bekletilmiş yeşil sebzeler, otobüs içerisindeki tutacaklar, havlu, kullanılmayan spor salonlarındaki aletler, kağıt ve madeni paralar, restoran menü kitapçıkları, ortak kullanım alanlarındaki lamba düğmeleri, güzellik salonları ve kuaförlerdeki havlu ve aletler. Bu eşya, makine veya ürünler, fazla temizlenmediği için pek çok hastalığa davetiye çıkarabiliyorlar.”

Sonuç pek hoş değil

Bu listenin, hijyen kurallarına yeteri kadar dikkat edilmeyen durumlarda geçerli olduğunu belirtiliyor.

Listedekiler hakkında hijyen avcılarının genel itibari ile hijyen kurallarına yeteri kadar dikkat edilmediğini gözlemlediğini söyledi.

Yetkililer, hijyen kurallarına uyulan yerlerde yukarda saydıklarının geçerli olmadığını kaydetti.