İstanbul Valiliği’nden yeni tedbirler geldi.

İstanbul İl Hıfzıssıhha Meclisi toplantısı yapıldı. Toplantı sonrasında alınan kararlar açıklandı.

 Valilik Kararında neler var ?

Açıklamada, “Koronavirüs salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturmuş olduğu riski yönetme, sosyal yalıtımı temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacı ile içinde bulunduğumuz kontrollü sosyal hayat döneminde, salgınla mücadelenin başarıya ulaşması için İçişleri Bakanlığınca yayımlanan genelgeler ile maske takma mecburiyeti getirilmiş, şehiriçi ve şehirler arası yolcu taşımacılığına düzenlemeler yapılmıştır.

Düğün, nikâh, sünnet düğünü, kına gecesi, nişan vb. Etkinliklere kısıtlama getirilmiştir” dendi.İstanbul Valiliğinin yeni tedbirleri bununla bitmiyor.

Açıklamada, “Başta fiziki mesafe kuralı olmak üzere, alınan tedbirlere yeteri kadar riayet edilmemesinin hastalığın yayılım hızını artırması ve toplum sağlığını riske atması sebebiyle; İstanbul İl Hıfzıssıhha Meclisi tarafından bugün yapılan toplantı sonrasında alınan 89 sayılı karar ile 12.09. 2020 tarihi itibariyle;

Yeni Valilik Tedbirleri nasıl uygulanıyor ?

1- Kültür ve Turizm Bakanlığı ya da İstanbul Valiliği Günübirlik Deniz Turizmi Kurulunca belgelendirilen gezi, spor, eğlence amaçlı olarak faaliyette bulunan deniz turizm araçlarında, gezi, tur ve restoran teknelerinde, ticari yatlarda, Şehir Hatları işletmesi, Turyol, Dentur, Avrasya, Mavi Marmara vb. Işleticiler tarafından gezi, spor, eğlence amaçlı olarak; deniz turizmi hizmetinde faaliyette bulunan deniz turizm araçlarında; düğün, nikâh, sünnet düğünü, kına gecesi, nişan vb. Etkinliklere hiçbir surette müsaade edilmeyecektir.

2- Açık alanlarda yapılacak; konser, gösteri, festival vb. Etkinliklere itibaren hiçbir surette müsaade edilmeyecektir.

Herhangi bir mağduriyete neden olunmaması için alınan kararlara uyulması önem arzetmektedir.

Yapılacak denetimlerde alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunu uyarınca idari işlem tesis edilecek, konusu suç teşkil eden davranışlarla alakalı olarak adli işlem başlatılacaktır” söylendi.