Zatürre ve Grip aşılarına ulaşımda zorluk çekiliyor.

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Enfeksiyon Hastalıkları Eksperi Prof. Dr. Nihal Pişkin, COVID-19 salgınının artmasının sonrasında zatürre aşısı ve grip aşısına olan talebin aşırı bulunduğunu söyledi.

Piyasada aşı bulunmuyor

Zatürre ve grip aşılarının COVID-19 virüsüne karşı bağışıklık kazandırmadığının altını çizen Prof. Dr. Pişkin, meydana gelen aşırı talep nedeniyle risk grubunda olanların aşıya ulaşmakta zorluk çektiğini söyledi.
Önümüzdeki sonbahar ve kış döneminde risk grubu olarak ifade edilen Aralıktaki bireylerin hem grip aşısı hem de zatürre aşısı olmalarını uzman olarak önerdiğini dile getiren Prof. Dr. Nihal Pişkin, “Ancak herkes koronadan o kadar korktu ki herkes aşı olmak istiyor, herkes kendince korunmanın yollarını arıyor. Böyle bir talebin bulunduğu dönemde bilhassa risk grubu tanımlamasının yapılması ve bu bireylerin basit bir şekilde aşıya ulaşmalarının sağlanması da başka mühim bir durum.

Kimler Aşı olmalı ?

Zatürre ve grip aşısını ilk olarak 65 yaş üstü kişilere, alt takımda yer alan ve Koah, astım, böbrek hastalıkları, kalp hastalıkları ve diyabet hastalıklarında, değişik nedenlerle bağışıklık sistemini baskılayan Romatizmal hastalıklar ya da kanser hastalarında bilhassa bu aşıların kullanılması öneriyoruz” dedi.