Kimler Grip aşısı olmalı ?

 

Sağlık Bakanlığı, korona virüs vakalarının artışının önlenmeye çalışıldığı bugünlerde, grip aşısı yaptırılmasını tavsiye etti. Bilgilendirme metninde, hangi kümelerin ne vakit aşı yaptırması önemine değinildi.Dünya üstünde 25 milyondan çok insana bulaşan ve nerdeyse 900 bin kişinin ölümüne neden olan koronavirüsün şimdilik bir aşısı yok. Pek çok ülke bu hususta çalışmalar yürütüyor, Rusya ise bulduğunu söylediği aşının denemelerine başlamak üzere. Vatandaşlar ise bu noktada grip ve zatürre aşısı yaptırmak amacıyla sıraya girdi. Sıhhat Bakanlığı da 65 yaş üzeri kişiler, böbrek yetmezliği, kalp damar sistemi rahatsızlığı, şeker, astım, kronik akciğer hastalığı olanlar, 6 ay-18 yaş arası aspirin kullananlar ile hamilelerin kesinlikle grip aşısı yaptırması lüzumunu açıkladı.

Kimler Aşı yaptırmalı ?

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü de resmi internet sitesinden grip aşısını  kimlerin yaptırması gerektiğine dair bir bilgilendirme yayımladı. Bu bilgilendirmede, 65 yaşından ileri yaştaki kişilerin, enfeksiyon hastalıklarına karşı çocuklar/bebekler kadar duyarlı bulunduğu belirtildi. Yaşlıların grip olduklarında hastalığı daha ağır geçirebildiklerine işaret eden bakanlık; 65 yaş üzeri kişilerin, kronik böbrek yetmezliği, kalp damar sistemi rahatsızlığı, şeker hastalığı, astım, kronik akciğer hastalığı olanların, 6 ay-18 yaş arası  uzun süre aspirin kullanması lüzumu olanlar ile hamilelerin kesinlikle aşı yaptırmaları önerdi.

Kıştan önce yapılmalı

 

Sinüzit, orta kulak iltihabı ve çok kolay bir mikroorganizma neticesinde gribin bir anda zatürre hastalığına dönüşebileceğine ilgi çeken Sağlık Bakanlığı duyurusunda şu ifadelere yer verildi: “Yaşlılarımızda hipertansiyon, astım, KOAH, diyabet hastalıkları da sık görülmektedir. Astım ya da KOAH teşhisi olan ihtiyarlarda grip geçirilmesi ile hastalığında alevlenmeler görülebilir. Hipertansiyon ya da diyabet tedavisi alan ileri yaş kişilerde griple eş güdümlü kan basıncında ya da kan şekerinde ani yükselmeler gözlemlenir. Bütün bu hastalıklar sonucu ihtiyar kişi hastaneye yatmak mecburiyetinde kalabilir.”Yaşlıların aşısını yaptırması gerektiğini ve en çok ölüme neden olan hastalığın zatürre olduğunun altını çizen bakanlık,

Zaman daralmadan önlem alınmalı

“Bu yüzden, zatürre mikrobuna karşı pnömokok aşısının kesinlikle yaptırılması şarttır” uyarısına da yer verdi. Sıhhat Bakanlığı grip aşısının eylül-kasım ayında kıştan önce yapılmasını önerdi.Sıhhat Bakanlığı, açıkladığı grip aşısı yaptırması gereken topluluk şöyle:- 65 yaş ve üstündekiler- Kronik böbrek yetmezliği olanlar- Kalp damar sistemi hastaları- Şeker hastaları Hamileler- Astım,  akciğer hastalığı olanlar- 6 ay-18 yaş arası olup  aspirin kullanması gerekli olanlar.
Kaynak Yeniçağ: Sağlık Bakanlığı, kimlerin grip aşısı olması gerektiğini tek tek sıraladı