Su eksikliği hangi hastalıkların habercisi?

Su, hayatın esas unsurları arasında yer alıyor. Genellikle sıcak yaz günlerinde su kullanımı daha da ehemmiyet taşıyor. Sıcaktan en çok büyülenen ihtiyarların günde ortalama 2-2 buçuk litre kadar su tüketmesi gerekliliğini anımsatan İç Hastalıkları Eksperi Prof. Dr. Yaşar Küçükardalı, su kullanımı ve beyin işlevlerinin sağlığı arasındaki teması açıkladı.

British Journal of Medicine Dergisi’nde yayınlanan bir makaleyi anımsatan Prof. Dr. Yaşar Küçükardalı, “Dünyanın en eski tıp dergilerinden, British Journal of Medicine Dergisi’nde ihtiyar bireylerde unutkanlıkla alakalı bugüne kadar bütün literatür gözden geçirilmiş. Dergide, 400 Alzheimer araştırmasının özeti yer aldığı ve unutkanlığa tesir eden etmenlerin sıralandığı bu makalede, ‘Postural Hipotansiyon’ da yer alıyor.” diye konuştu

Su eksikliği hangi hastalıkların öncüsü ?

Yaşça büyük olan bireylerde tansiyon düşüklüğüne tahammülü olmadığını, susuzluğun ‘Postural Hipotansiyon‘ ile yakından ilgisi bulunduğunu izah eden Prof. Dr. Yaşar Küçükardalı, sözlerine şu şekilde devam etti: “Pozisyona bağlı olarak bizim sistemimiz tansiyonu idame ettirir. Yani birey yatarken ve ayakta bulunduğunda tansiyonu belli bir düzeyde kalır. Fakat bireyde sıvı eksikliği varsa yatar haldan ayakta pozisyona geçtiğinde tansiyon düşüklüğü yaşar. Bu da beyinde geçici olarak kanlanmanın azalmasına yol açar. ‘Postural Hipotansiyon’ olarak tariflenen bu hal çok ciddidir. Bu ataklar ne kadar sık yaşanıyorsa Alzheimer amacıyla risk o kadar çokdır. Yaşça büyük olan bireylerde ‘Postural Hipotansiyon’ var mı, yok mu? Bunu kavramak amacıyla bireyin evvel yatarken, sonrasında ise ayakta tansiyon ve nabzı ölçülür. Büyük tansiyon ayaktayken 2 birimden çok düşük çıkıyorsa nabız da 20’den çok artıyorsa bireyde sıvı eksikliği var bulunduğu manasına gelir.”

Nelere yol açıyor ?

Su eksikliğinin yalancı bir sodyum çoklığına yol açabileceğini izah eden Prof. Dr. Küçükardalı, şunları söyledi: “Bu hal beyin işlevlerini olumsuz derecede tesirliyor. Sıvı noksanlığının derecesine göre hafif bir uyku halinden komaya kadar gidebilen ciddi neticelere yol açar. Yaşça büyük olanlarda su eksikliği tuz dengesi sorunu yapar. Bu da bilinci olumsuz derecede tesirler. Tansiyon düşüklüğüne yol açması sebebiyle de böbrekten yeteri kadar kan akımı olamayacağından üre birikimine yol açar. Üre yüksekliğinin mühim nedenlerinden bir tanesi sıvı eksikliğidir. Üre yüksekliği ihtiyar bireylerde bilincin olumsuz tesirlenmesi yönünden mühim risk faktörlerindendir. Yeteri kadar su tüketmemek kandaki şeker oranının daha da artmasına yol açar. Bu da gene bilinci olumsuz olarak etkilemekte.