Vakalardaki artış ülkeye dönüşlerden değil

 

Koronavirüs olaylarının yurtdışına çıkanların ülkeye dönüşlerinden kaynaklandığı, bu amaçla yurtdışı çıkışlarına yeni kısıtlamalar getirileceği konusuna Yunanistan ve Almanya’dan  itiraz geldi.

Almanya itiraz ediyor

Almanya Turizm Birliği (DRV) Başkanı Norbert Fiebig koronavirüs olaylarındaki yükselişin yurtdışına tatile gidenlerin ülkeye dönüşlerinden kaynaklanmadığını söyledi.

Fiebig bunu gerekçe göstererek tekrar kısıtlamalara gidilmemesi gerekliliğini belirtiyor.

Almanya’nın aralarında Türkiye’nin de bulunduğu ülkelere seyahatlerin başlamasıyla ülkedeki koronavirüs olaylarındaki yükselişin yurda dönen tatilcilerden kaynaklandığına dair tartışmalar sürerken DRV’den oluşturulan bildirimde bu iddiaların doğru olmadığı bildirildi.

DRV Başkanı Norbert Fiebig, uçuşların başlamasıyla olaylarda yükseliş başladığına dair değerlendirmelerin gerçeği yansıtmadığını söyleyerek, “Özellikle paket turlar ile yurtdışına çıkanlar amacıyla alınan önlemlere herkes uyuyor. Ülkeye geri dönenlerde görülen olaylar paket tur dışında seyahate çıkanlarda oluyor” dedi.

Kimlerde sık görülüyor ?

DRV Başkanı bulaşmaların yüzde 60’ının Almanya içerisinde yüzde 40’ının yurtdışından dönenlerde görüldüğünü söyleyerek yurtdışından aralarında Türkiye’nin de bulunduğu Kosova, Hırvatistan, Bulgaristan ve Bosna Hersek’ten dönen yolcularda görüldüğünü söyledi.

Fiebig, “Bu, genelde kendi arabasıyla ve bireysel olarak arkadaşlarla seyahat ve akraba ziyareti  olan gezilerde oluyor” dedi.