Koronavirüs kabusu geri döndü.

İspanya’nın doğusunda yer alan Katalonya ve Aragon özerk mekanları başta olmak üzere, yeni tip koronavirüs ülkede tekrar etkisini göstermeye başladı. Artan olay sayıları, başka Avrupa ülkelerinde de paniğe sebep oldu.

Avrupa da durum

Fransa’nın sonrasında Belçika da yurttaşlarına Katalonya’ya gitmemeleri konusu ile ilgili tavsiyelerde bulundu.Belçika tedbirleri artırdı.

Belçika’da güncellenen Covid-19 tavsiyeleri listesine; İspanya’nın Katalonya bölgesinde bulunan Lleida ve Aragon bölgesindeki Huesca kentlerine girişin mecburi olmayan gerekçeler dışında yasaklandığı eklendi.

Bu kentten gelenler ise tedbiren 14 gün süresince karantina altında tutulacak.Fransa ile İspanya’dan sınır geçişi kısıtlaması görüşmeleriFransa’nın yeni başbakanı Jean Castex ise dün yaptığı açıklamda Fransız vatandaşlarına Katalonya’ya gitmeme davetinde bulundu.

İspanya ve Fransa sınırı

Castex, İspanya ve Fransa arasında sınır geçişleri tarafında yeni kısıtlamaların getirilmesi amacıyla görüşmeler yapıldığını belirtti.Katalonya’da 1493 yeni olayKatalonya özerk idaresi ise, son 24 saatte bölümde 1493 yeni koronavirüs olaysının belirleme edildiğini duyurdu.

Katalonya’da 71’i yoğun bakımda olmak üzere 300’den çok insan koronavirüs nedeni ile hastanelerde tedavi altında bulunuyor.